Oratorium Marianum
Sala prób chóru Gaudium
Pl. Uniwersytecki 1
Wrocław
Co tydzień spotykamy się Oratorium Marianum na naszych próbach. Jest to niezwykle ważne miejsce dla historii miasta, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dla wrocławskiej sceny muzycznej.
Historia
Oratorium Maryjne Kongregacji Łacińskiej inaczej zwane salą muzyczną zostało poświęcone 22 listopada 1733 roku. Wraz z Aulą Leopoldyńską i nieistniejącym już Audytorium Comicum (salą teatralną) tworzy niewątpliwe najciekawszą architektonicznie część Gmachu Głównego, zbudowanego na ruinach średniowiecznego zamku. Fundator i założyciel Akademii Leopoldyńskiej - cesarz Leopold I oraz jego następcy zadbali o niepowtarzalny i wyjątkowy wystrój sal i audytoriów. Do Wrocławia sprowadził najznakomitszych barokowych architektów, malarza - Johanna Christopha Handke, sztukatorów i rzeźbiarzy, którzy zamienili wnętrza w prawdzie dzieła sztuki.
Jednak Oratorium Marianum nie oszczędziła II Wojna Światowa. W 1945 roku podczas jednego z bombardowań do Gmachu Głównego wpadła bomba niszcząc wszystkie kondygnacje budynku. Po powstaniu polskiego uniwersytetu zaczęto odbudowywać zniszczone aule. W pełni zrekonstruowaną salę możemy podziwiać od 2014 roku, kiedy to odsłonięto freski odrestaurowane przez Christopha Wetzel.
Muzycy w Oratorium Marianum
Muzyka na Uniwersytecie Wrocławskim gości od samego początku i to nie byle kogo. Na scenie Oratorium Marianum występowali m.in.: Anton Rubinstein, Klara Schumann i Henryk Wieniawski. Jedną z najbardziej niezwykłych postaci jest Johanes Brahms, który otrzymał tytuł doktora honoris causa na wrocławskiej uczelni. Nie przybył na uroczystości wręczenia wyróżnienia, ale w geście szacunku i wdzięczności skomponował słynną „Uwerturę akademicką” op. 80 z której pochodzi znany braci akademickiej na całym świecie „Gaudeamus Igitur”.
Oratorium Marianum musiało czekać ponad 250 lat, aż na stałe zagości w nim muzyka chóralna. Doczekało się Chóru Gaudium i teraz w zabytkowych murach Gmachu Głównego można usłyszeć wielkie symfonie, oratoria i utwory a 'cappella, z którymi zmagamy się wieczorami. To dodaje magii temu niezwykłemu miejscu.