Spotykamy się z miłości do muzyki

 
 

Chór GAUDIUM

Nasza historia

 

 

O chórze

Nasz chór liczy sobie już ponad 35 lat; reprezentujemy Uniwersytet Wrocławski nieustannie od 1983 roku. A stało się to dzięki Mieczysławowi Matuszczakowi, który zaczął pisać karty naszej historii w 1982 roku. Wrocławski chórmistrz był dyrygentem Gaudium do 1992 roku. Potem dowództwo artystyczne przejął prof. Alan Urbanek, który prowadzi chór nieprzerwanie od ponad 25 lat. Prezeską, która sprawuje pieczę nad organizacją naszego grupowego życia, jest od 2023 roku Jutrzenka Duchnowska, a jej zastępczynią Marcelina Wilczek.

Mamy też osobę, która odpowiedzialna jest za niezwykle istotną kwestię - porządkowanie, drukowanie i zbieranie materiałów nutowych oraz za nasze finanse. Tę trudną i odpowiedzialną funkcję pełni Monika Cygan.


Repertuar

Nasz repertuar jest niezwykle zróżnicowany. Jesteśmy w stanie odnaleźć się przy utworach poważnych, ale też rozrywkowych. Koncertowaliśmy z dziełami takimi jak: Stworzenie świata Josepha Haydna; Missa pro Pace Wojciecha Kilara; Msza Góralska Tadeusza Maklakiewicza; Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta; Nieszpory Ludźmierskie Jana Kantego Pawluśkiewicza; Misa Criolla Ariela Ramireza; Stabat Mater Karola Szymanowskiego.

Oprócz tego jesteśmy na stałe związani z projektami tworzonymi przez Piotra Rubika. Od 2007 roku jesteśmy chórem, który wypełnia kompozycje jego dzieł. Koncertujemy z dziełami takimi jak: „Tu Es Petrus”; „Psałterz Wrześniowy”; „Santo Subito”; „The Best of”. Braliśmy udział w festiwalach: Sopot TOPtrendy i Sopot Hit Festiwal; programie „Jak oni śpiewają”; licznych premierach muzycznych oraz nagraniach utworów, a nawet teledysku w ramach współpracy z Piotrem Rubikiem.

Jesteśmy współtwórcami kilkunastu płyt: „Magnificat MM” Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil; „Missa pro Pace” Wojciecha Kilara; „Nieszporów Ludźmierskich” Jana Kantego-Pawluśkiewicza; „IX Symfonii d-moll” Ludwiga van Beethovena; „Liturgii Domestica” Aleksandra Grieczaninowa; „Liturgii polskich Ormian”; „Liturgii polskich Ormian na Wielkanoc” w opracowaniu Stanisława Śmiełowskiego. W listopadzie 2018 roku śpiewaliśmy na promocji nowego auta BMW.


Nagrody

Jako chór z wieloletnią tradycją, możemy pochwalić się nagrodami, które zdobyliśmy przez ciężką pracę i poświęcony czas. Jesteśmy laureatami Wrocławskiej Nagrody Muzycznej; zdobyliśmy: I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Moskwie; Złoty Medal Uniwersytetu Wrocławskiego; srebrny medal na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Atenach; srebrny medal na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Prevezie; brązowy dyplom na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Budapeszcie; wyróżnienie specjalne na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce; dwa złote medale na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie na wyspie Korfu.


Wyjazdy zagraniczne

Przez 35 lat istnienia chóru zwiedziliśmy wiele zakątków świata. Śpiewaliśmy od Pekinu, przez Paryż po Nowy Jork. Spędziliśmy setki godzin w trasie i pewnie gdybyśmy policzyli wszystkie przejechane kilometry, moglibyśmy spokojnie kilka razy okrążyć ziemię. Odwiedziliśmy:

Białoruś, Chiny, Grecję, Francję, USA, Macedonię, Niemcy, Portugalię, Rosję, Słowację, Węgry, Włochy

Zwiedzanie świata i poznawanie nowych kultur to bezapelacyjnie jeden z najlepszych atutów bycia członkiem chóru. Uwielbiamy wspólnie podróżować, dlatego gdy wracamy z jednego miejsca już planujemy koleją przygodę.

 
 
 
  • W styczniu 2009 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał Alanowi Urbankowi tytuł profesora w dziedzinie sztuki muzycznej
  • Michał Raińczuk
    Gaudium należy do ścisłej czołówki akademickich zespołów chóralnych w Polsce. Zespół konsekwentnie koncentruje się na wykonawstwie utworów polskich kompozytorów, ze szczególnym uwzględnieniem kompozytorów współczesnych
    Michał Raińczuk
    Biuro prasowe Uniwersytetu Wrocławskiego
Translate »